Tuesday, 7 July 2009

رهبران بهایی با خطر مجازات اعدام روبرو هستند

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خبر داده است که هفت عضو اقلیت مذهبی بهایی در ایران در روز ۱۱ ژوئیه محاکمه خواهند شد. در صورت محکومیت، آنها ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند.
به گفته‌ی سازمان عفو بین‌الملل، در ماه مه گذشته به خانواده‌های بازداشت‌شده‌های بهایی گفته شده که آنها مفسد فی‌الارض هستند و ممکن است محاکمه آنها به مجازات اعدام بیانجامد.
عفو بین‌الملل می‌گوید، اعضای رهبری جامعه‌ی بهائیان ایران قرار است در روز ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیرماه) در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهران حاضر شوند و احتمالا با اتهام مفسد فی‌الارض و نیز «جاسوسی برای اسرائیل»، «اهانت به مقدسات مذهبی» و «تبلیغ علیه نظام» روبرو خواهند شد. وکلای آنها از زمان دستگیری‌شان تاکنون موفق به دیدار با آنها نشده‌اند، گرچه به خانواده‌هایشان اجازه ملاقات داده می‌شود.
شش تن از اعضای رهبری جامعه بهائيان، فریبا کمال‌آبادی طائفی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم در روز ۲۵ ارديبهشت ۱۳۸۷ بازداشت شده‌اند. یکی دیگر از آنها، خانم مهوش ثابت، چند ماه پیشتر (۱۵ اسفند ۱۳۸۶) بازداشت شده بود. آنها در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برند که در اختیار وزارت اطلاعات است.
سازمان عفو بین‌الملل رهبران بازداشت‌شده‌ی بهاییان را "زندانی عقیدتی" می‌داند که به خاطر باورها یا فعالیت‌های مسالمت‌آمیزشان برای جامعه بهاییت زندانی شده‌اند.
به نظر سازمان عفو بین‌الملل اتهام‌های وارد شده به رهبران بهایی دارای "انگیزه سیاسی" است و این نگرانی وجود دارد که این افراد با این اتهام‌ها، به مرگ محکوم شوند. عفو بین‌الملل از همه‌ی اعضای خود در سراسر جهان خواسته است که با ارسال نامه‌هایی به مقام‌های قضایی و دولتی ایران، خواهان لغو اتهام‌های رهبران بهاییان شوند.
دین بهائیت ۱۵۰ سال پیش در ایران تاسیس شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ و پایه‌گذاری "جمهوری اسلامی ایران" جامعه بهائیان بطور منظم تحت آزار و اذیت قرار داشته است. هم‌اکنون در ایران بیش از ۳۰۰ هزار بهایی وجود دارند، اما مذهب بهائیت در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نشده است.
مقام‌های جمهوری اسلامی با ایجاد محدودیت‌های شدید، بهائیان را از امکان اشتغال و برخورداری از خدمات اجتماعی و حقوق شهروندی مثل؛ حق برابری در تحصیل، کار و استاندارد مناسب زندگی محروم کرده‌اند. آنها از حق تجمع و انجام مراسم مذهبی دسته جمعی نیز محروم هستند. از زمان آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد فشار بر بهاییان افزایش یافته و ده‌ها نفر از آنها دستگیر شده‌اند.

No comments:

Post a Comment